o JEREMIE     Promocja i informacja     Kontakt  
  Szukaj  
  Inicjatywa JEREMIE - dla rozwoju Polski  
     
JEREMIE w województwie łódzkim
  Strefa dla przedsiębiorców   Strefa dla pośredników   wiadomosc rozwiń wiadomości  
JERMIE w województwie łódzkim

Galeria sukcesów: FAMERO MEBLE sp.j.

Masowa produkcja w krótkich seriach

Famero jest typową firmą rodzinną z tradycjami. Ojciec otworzył zakład stolarski, syn ukończył technikum meblowe. Przez jakiś czas pracowali razem, od 17 lat właścicielem jest syn, Bogdan Przybysz.

– Gdy przejdziemy się po zakładzie, to jakbyśmy przeszli się po jego historii. Widać cały cykl rozwoju budowy i umaszynowienia. Po przejęciu zakładu najpierw zainwestowałem w halę, później co cztery lata kupowałem lepsze urządzenie. W międzyczasie wymieniałem drobniejsze maszyny, ale cały czas inwestycja szła w usprzętowienie.

Famero przede wszystkim produkuje meble. Od czasu do czasu wykonuje trudniejsze nietypowe usługi, na przykład konfesjonały. Robili w 1986 roku meble dla Pałacu Prezydenckiego, poza tym mieli zlecenia z Ministerstwa Obrony, Ambasady Izraelskiej. Dużo produkują na eksport.

– Sprzedajemy w Rosji, Estonii, na Białoruś: stawiamy więc głównie na rynki wschodnie, a na mniejszą część mamy zbyt w Polsce. Nasi główni kontrahenci zajmują się siecią sprzedaży w poszczególnych krajach. Na eksport wykonujemy około 200 stołów miesięcznie plus do tego meble, ale ilość mebli też jest uzależniona od liczby zamówień. Zatrudniam 19 osób. To jest masowa produkcja, ale nie do końca. Taki jest trend na rynku, że dzisiaj produkuje się raczej masówkę w krótkich seriach. Robimy na przykład 100 jednakowych mebli, potem trzeba coś zmienić, przerobić, upiększyć. Zmiany zależą głównie od kontrahentów, od mody i ich gustu. Narzucają to, czego by chcieli – ten sam mebel tu się nie podoba, a tu się podoba.


Bogdan Przybysz o JEREMIE dowiedział się przez przypadek.

– Kolega wziął u nich kredyt i polecił mi go, bo oprocentowanie było w miarę dobre. Imponująca była poza tym pomoc przy uzyskiwaniu kredytu. Przyjechali do mnie specjaliści z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości odpowiedzialni za JEREMIE, popatrzyli, i lada moment miałem środki. W banku byłoby trudniej. Co prawda mam zabezpieczenie, ale banki drogo sobie za wszystko liczą. Gdy pan chce 100 tys. kredytu, to najlepiej żeby pan włożył 100 tys. na lokatę. A tu wszystko ładnie się złożyło. Najpierw kontrahenci podnieśli nam ilość zamawianych materiałów. Zaczęliśmy się zastanawiać, jak to zwiększyć i jednocześnie poprawić jakość – właśnie wtedy kolega powiedział mi o JEREMIE. Mogę powiedzieć, że samo przyszło.

Kredyt dla Famero został przeznaczony na kupienie linii lakierniczej. Dobra specjalistyczna maszyna do obróbki drewna to jest minimum 100 tys. euro, za niektóre urządzenia trzeba zapłacić do 1 mln euro.

– Czy to się zwraca? Inwestycje można podzielić na dwie grupy. Jedne zwracają się od razu, w przypadku tych drugich trzeba jakiś czas odczekać, żeby zaczęły na siebie pracować. W tym przypadku  na razie czekamy. Maszyna pracuje, ale jeszcze nie na pełnych obrotach. Wynikły tu pewne niedopatrzenia ze strony producenta,  który dobrał złe parametry maszyny i musiało minąć kilka miesięcy, zanim to z powrotem ustawili. Później z kolei było mniejsze zapotrzebowanie na meble. Ale każda inwestycja musi się zwrócić. Jedna od pierwszego dnia, druga od piątego roku.

 

Więcej sukcesów

Zapraszamy do pełnej galerii sukcesów.

  Szybki kontakt  

Zaznacz interesujący Cię produkt a następnie rozwiń listę miast, w których znajdują się placówki pośredników finansowych, u których możesz uzyskać wsparcie:

kredyt/pożyczka poręczenie
produkt kapitałowy
  wybierz województwo  
woj. łódzkie woj. zachodniopomorskie woj. pomorskie woj. mazowieckie woj. wielkopolskie
  wszystkie miasta  
wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta Bełchatów Gdańsk Końskie Koszalin Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski Poznań Płock Radom Sieradz Szczecin Warszawa Wałcz Zduńska Wola Zelów Łódź Białogard Dzierzgoń Gdańsk Goleniów Gryfice Koszalin Kołobrzeg Poznań Połczyn Zdrój Stargard Świdwin Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Bytów Chojnice Czersk Gdańsk Gdynia Karsin Kartuzy Kościerzyna Słupsk Tczew Warszawa Wejherowo Gdańsk Gdynia Piaseczno Piotrków Trybunalski Pruszków Płock Radom Sochaczew Warszawa Łódź Gdańsk Gostyń Konin Leszno Nowa Ruda Nowy Tomyśl Ostrów Wielkopolski Ostrzeszów Piła Poznań Sieradz Śrem Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Pajęczno Piotrków Trybunalski Radomsko Tuszyn Wieluń Łódź
  wyszukaj  

Województwo należy wybrać zgodnie z miejscem realizacji działalności gospodarczej.