o JEREMIE     Promocja i informacja     Kontakt  
  Szukaj  
  Inicjatywa JEREMIE - dla rozwoju Polski  
     
JEREMIE w województwie zachodniopomorskim
  Strefa dla przedsiębiorców   Strefa dla pośredników   wiadomosc rozwiń wiadomości  
JERMIE w województwie zachodniopomorskim

Galeria sukcesów: APP Agnieszka i Paweł Pufelscy

Jak poręczyć jednym domem za kilka maszyn?

Przeszli drogę od pracy w dużych firmach do własnego przedsiębiorstwa. Cały czas w tym samym fachu: obróbce metali. Wciąż uczą się nowych technologii.

– Pracujemy przede wszystkim ze stalą: stalą konstrukcyjną, stalą nierdzewną – ale coraz częściej są to metale kolorowe, na przykład aluminium, brązy, zaczynamy też dostawać zlecenia na tworzywa sztuczne. One mają teraz takie właściwości, że nieraz potrafią być droższe od stali. Wytrzymują przeciążenia, są odporne na działanie czynników atmosferycznych, chemicznych, na wgniecenia, wilgoć, pożar i jednocześnie są lekkie. Mieliśmy niedawno do obróbki kawałek tworzywa wielkości teczki, kosztował 3700 zł. Trzeba zapłacić 850 zł za kilogram czegoś takiego – kilogram zwykłej stali kosztuje 3 zł.

Obecnie zatrudniają 16 osób, ale gdyby znaleźli się chętni, przyjęliby jeszcze 6-8 pracowników. APP nigdy nie była firmą garażową. Agnieszka i Paweł Pufelscy od razu – czyli od 2007 roku, kiedy rozpoczęli pracę na własny rachunek – starali się robić bardziej skomplikowane rzeczy niż ich konkurencja.

– Zajmowaliśmy się cięciem laserowym i obróbką plastyczną w innej technologii. W 2009 roku nawiązałem kontakt z dużymi firmami jako podwykonawca. Wtedy wymyśliliśmy, że dalszych etapów produkcji też nie trzeba wywozić do Szwecji czy Danii, bo można to robić w Polsce. Zaczęło się od spawania, po roku doszła obróbka wiórowa. Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi.


Odbiorcą produktów są kraje skandynawskie.

– Oni nie robią tego u siebie ze względu na przeogromne koszty. Mówimy o przełożeniu 1:1, czyli jak coś u nas kosztuje 1 zł, to tam 1 euro: i tak godzina pracy spawacza to u nas 60 zł, a u nich 60 euro. Skandynawowie upodobali sobie rejon zachodniopomorski: raz, że to blisko granicy, dwa, że jak już przyjedzie jeden kontrahent, zaraz za nim ściągają kolejni. Skandynawów ciężko jest przekonać do siebie, ale jak to się uda, to już później procentuje. Są otwartymi ludźmi, ale w biznesie bardzo twardymi. Naszym głównym odbiorcą jest duńska firma; przekonywanie ich do nas trwało rok. Nieraz nawet woziliśmy tam jakieś rzeczy, których transport wychodził drożej niż to, co wieźliśmy, ale traktowaliśmy to jako inwestycję w naszą przyszłość.

Na pierwszym etapie rozwoju firmy państwo Pufelscy budowali ją częściowo z własnych środków, a częściowo za pożyczkę ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych na uruchomienie działalności.

– Ale w pierwszej siedzibie firmy w pewnym momencie zabrakło miejsca na rozwój. Mieliśmy tam 300 m² powierzchni, tutaj mamy 1500. W poprzedniej siedzibie nie mogliśmy też wprowadzić podziału na etapy produkcji, wszystko odbywało się w jednym pomieszczeniu. Nie było to specjalnie wygodne ani zgodne z wymaganiami klientów, bo niektórzy na przykład chcieli, żeby nie mieszać pewnych materiałów. Przez rok rozglądaliśmy się za jakimś własnym lokum i w końcu znaleźliśmy.


Na wyposażenie, czyli jedną maszynę i halę, wzięli pożyczkę poręczoną w ramach JEREMIE.

– Gdyby nie było JEREMIE, brak pieniędzy opóźniłby nasze plany. A z drugiej strony, żeby wziąć kredyt, trzeba dać zabezpieczenie, tymczasem dzięki JEREMIE nie musieliśmy poręczać własnym majątkiem. Zresztą czym mielibyśmy poręczyć? Mamy dom, ale dom jest jeden, a maszyn dużo. JEREMIE jest bardzo dobre dla firm, które chcą się rozwijać, dlatego myślę, że będziemy sięgać po kolejne środki. Staramy się też zresztą o taką typową dopłatę unijną.  Teraz można uzyskać dofinansowanie na nowe technologie, chociaż są pewne utrudnienia. Przede wszystkim trzeba udowodnić, że technologia jest nowa, czyli w Europie obecna nie dłużej niż 5 lat, a w Polsce najlepiej w ogóle. Tymczasem w ramach JEREMIE nieraz nawet w ciągu jednego dnia można załatwić duży kredyt.

APP właśnie inwestuje w zakup dwóch nowych maszyn: tokarki za około 90 tys. euro i frezarki za mniej więcej 150 tys. euro. Kierunek rozwoju uzależniają od popytu lub aktualnych potrzeb firmy.

– Pojawił się na przykład pomysł, żeby wrócić do lasera, ale nie po to, żeby się ścigać z konkurencją, tylko przede wszystkim po to, żeby się uniezależnić od dostawców. Kupujemy dużo elementów ciętych laserem, przy mniejszych zleceniach musimy się nieraz naczekać na realizację. Dlatego chcielibyśmy stać się bardziej samodzielni i  nie uczestniczyć w hierarchii odbiorców jakiejś firmy. Z tego samego powodu zamierzamy zbudować własną lakiernię proszkową. 

 

Więcej sukcesów

Zapraszamy do pełnej galerii sukcesów.

  Szybki kontakt  

Zaznacz interesujący Cię produkt a następnie rozwiń listę miast, w których znajdują się placówki pośredników finansowych, u których możesz uzyskać wsparcie:

kredyt/pożyczka poręczenie
produkt kapitałowy
  wybierz województwo  
woj. łódzkie woj. zachodniopomorskie woj. pomorskie woj. mazowieckie woj. wielkopolskie
  wszystkie miasta  
wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta Bełchatów Gdańsk Końskie Koszalin Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski Poznań Płock Radom Sieradz Szczecin Warszawa Wałcz Zduńska Wola Zelów Łódź Białogard Dzierzgoń Gdańsk Goleniów Gryfice Koszalin Kołobrzeg Poznań Połczyn Zdrój Stargard Świdwin Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Bytów Chojnice Czersk Gdańsk Gdynia Karsin Kartuzy Kościerzyna Słupsk Tczew Warszawa Wejherowo Gdańsk Gdynia Piaseczno Piotrków Trybunalski Pruszków Płock Radom Sochaczew Warszawa Łódź Gdańsk Gostyń Konin Leszno Nowa Ruda Nowy Tomyśl Ostrów Wielkopolski Ostrzeszów Piła Poznań Sieradz Śrem Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Pajęczno Piotrków Trybunalski Radomsko Tuszyn Wieluń Łódź
  wyszukaj  

Województwo należy wybrać zgodnie z miejscem realizacji działalności gospodarczej.