o JEREMIE     Promocja i informacja     Kontakt  
  Szukaj  
  Inicjatywa JEREMIE - dla rozwoju Polski  
     
JEREMIE w województwie zachodniopomorskim
  Strefa dla przedsiębiorców   Strefa dla pośredników   wiadomosc rozwiń wiadomości  
JERMIE w województwie zachodniopomorskim

Galeria sukcesów: "Jaś" Jan Januszewski

Lepiej zatrzymać wykwalifikowanego pracownika niż szukać nowego

W PRL-u marzył o dobrym życiu. Oprócz marzeń miał chęć do pracy. Porzucił studia i otworzył cukiernię.

– W tym biznesie wziąłem się właściwie znikąd. Skończyłem liceum ekonomiczne, poszedłem na uniwersytet w Gdańsku, na handel zagraniczny, ale po miesiącu zrezygnowałem. W tym czasie zaczęliśmy z ojcem budowę domu, a brat od dwóch lat uczył się na politechnice. Widziałem, że nie bardzo rodziców stać na utrzymanie dwóch studentów i stwierdziłem, że moja droga będzie gdzie indziej. Jan Januszewski wrócił do Koszalina i poszedł do pracy, najpierw w banku, później w sanepidzie. Myślał o czymś własnym, ale brakowało mu doświadczenia.

– Zapisałem się na kurs na gospodnika – to był mniej więcej 1983 rok – bo taki kurs upoważniał do rozpoczęcia działalności. Kiedy zastanawiałem się nad firmą, chciałem, żeby to były albo kwiaty, albo lody. Po roku skończyłem kurs, ale w międzyczasie zmieniły się przepisy i okazało się, że żeby mieć firmę, trzeba być czeladnikiem. Zatrudniłem się w ciastkarni, pracowałem tam 2,5 roku. Po roku już byłem mistrzem, prowadziłem zakład, miałem ludzi pod sobą, potrafiłem to wszystko zorganizować. Zdałem egzamin państwowy i rozpocząłem budowę własnej cukierni. 12 listopada 1986 roku otworzyłem swoją działalność.


Zaczęło się od ciast i gofrów.

Maszyna do lodów kosztowała wówczas tyle, co mercedes. Dopiero w ramach deputatu z Izby Rzemieślniczej udało się ją kupić taniej. – Wiosną już sprzedawałem lody, a w 1991 roku ruszyłem z produkcją poza swój zakład, do sklepu. Wcześniej nie pozwalał na to sanepid, to znaczy nie zgadzał się na pakowanie lodów, mogłem sprzedawać tylko na miejscu. Wszystko zmieniło się po przemianie ustrojowej. Przestały przychodzić kontrole, sanepid przestał mnie nękać, to był złoty czas dla przedsiębiorców. Od 1991  do 1998 roku wszystko było nastawione na rozwój.

W 1995 roku ruszyła budowa obecnej siedziby firmy, do której wytwórnia lodów przeniosła się trzy lata później. Kolejnym przełomem w historii firmy był zakup w 2006 roku tunelu hartowniczego z pełną linią ekstruzyjną, która pozwoliła na osiągnięcie wydajności 6000 lodów na godzinę. Poza tym w ofercie wciąż pojawiały się nowe smaki. Obecnie „Jaś” produkuje 70 rodzajów lodów, do obrotu detalicznego i dla gastronomii.

– Automatyzacja wcale nie oznaczała redukcji zatrudnienia. W cukierni pracowałem sam z mamą i ciocią. W 1991 r. zatrudniałem już 10 ludzi. Teraz na umowę o pracę mam 28 osób, a okresowo na zlecenia doangażowuję nieraz ponad 50 osób.

 

Niestety pojawienie się w Koszalinie sieci zachodnich marketów popsuło rynek.

– Sprzedaż zaczęła pikować w dół. W sieciach umowy są formułowane w sposób niekorzystny dla przedsiębiorcy. Chcą gratisów, dają 90-dniowe terminy płatności, tak że można nie tylko nie zyskać, ale nawet stracić. No a ja zatrudniam osoby, które mają innych na utrzymaniu. Poza tym mam nowoczesne maszyny, wszystko skomputeryzowane. Żeby  przyuczyć pracownika do takiej maszyny, potrzebuję pół roku. Jeśli pozwolę mu odejść, gdzie znajdę drugiego? Pomyślałem, że chcąc utrzymać załogę, nie mam innego wyjścia, tylko muszę poszerzyć ofertę. W końcu nawet kiedy nie produkuję lodów, mam pod ręką zamrażalnię, taśmociągi, maszyny które mogą współpracować z produkcją mrożonek. Postanowiłem dokupić wyposażenie do wyrobów mącznych. Jeżdżę co roku na Polagrę, a co dwa lata do Niemiec na Anugę, czyli na targi w Kolonii – stąd wiedziałem, czego potrzeba do produkcji pierogów, jakich maszyn, gdzie je kupić.


JEREMIE, Jan Januszewski znalazł sam.

Zobaczył reklamę przy wjeździe do Koszalina – pamięta, że zwrócił uwagę na niskie oprocentowanie. Jeszcze syn poszukał szczegółowych informacji w Internecie, trochę pomogła księgowa.

– Wziąłem pożyczkę za pośrednictwem Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości. Dzięki niej wyburzyłem część ścian, zrobiłem remont, poprzestawiałem krany – tak zyskałem nową halę produkcyjną. Teraz mam osobną do lodów i osobną do mrożonek. Pożyczkę dostałem od ręki, formalności załatwiłem sprawnie. Spotkałem rzeczowych, bardzo kompetentnych ludzi. A dzisiaj to wcale nie jest norma. Kiedy pójdziemy do urzędu, jednego dnia raczej nic nie załatwimy, trzeba będzie jeszcze tam pójść następnego dnia i jeszcze następnego. Wiem, co mówię, bo zawsze potrzebowałem kredytów: na wymianę maszyn, na nowy pomysł biznesowy.


Jan Januszewski ma w planach produkcję pizzy, którą na razie robi ręcznie.

– Chcę zautomatyzować produkcję, zrobić super produkt, który będzie hitem spożywczym i cenowym. Jestem cukiernikiem, potrafię zrobić dobre ciasto. Reszta jest kwestią dodatków.

 

Więcej sukcesów

Zapraszamy do pełnej galerii sukcesów.

  Szybki kontakt  

Zaznacz interesujący Cię produkt a następnie rozwiń listę miast, w których znajdują się placówki pośredników finansowych, u których możesz uzyskać wsparcie:

kredyt/pożyczka poręczenie
produkt kapitałowy
  wybierz województwo  
woj. łódzkie woj. zachodniopomorskie woj. pomorskie woj. wielkopolskie woj. mazowieckie
  wszystkie miasta  
wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta Bełchatów Gdańsk Końskie Koszalin Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski Poznań Płock Radom Sieradz Szczecin Warszawa Wałcz Zduńska Wola Zelów Łódź Białogard Dzierzgoń Gdańsk Goleniów Gryfice Koszalin Kołobrzeg Poznań Połczyn Zdrój Stargard Świdwin Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Bytów Chojnice Czersk Gdańsk Gdynia Karsin Kartuzy Kościerzyna Słupsk Tczew Warszawa Wejherowo Gdańsk Gostyń Konin Leszno Nowa Ruda Nowy Tomyśl Ostrów Wielkopolski Ostrzeszów Piła Poznań Sieradz Śrem Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Gdańsk Gdynia Piaseczno Piotrków Trybunalski Pruszków Płock Radom Sochaczew Warszawa Łódź Pajęczno Piotrków Trybunalski Radomsko Tuszyn Wieluń Łódź
  wyszukaj  

Województwo należy wybrać zgodnie z miejscem realizacji działalności gospodarczej.