o JEREMIE     Promocja i informacja     Kontakt  
  Szukaj  
  Inicjatywa JEREMIE - dla rozwoju Polski  
     
JEREMIE w województwie zachodniopomorskim
  Strefa dla przedsiębiorców   Strefa dla pośredników   wiadomosc rozwiń wiadomości  
JERMIE w województwie zachodniopomorskim

Galeria sukcesów: KANDELA

Wszystko na życzenie

KANDELA Pawła Stachowskiego działa od 1990 r. Jak się zaczęło robienie lamp? Stachowski sprzedawał lampy na osiedlu Słonecznym. Było duże zapotrzebowanie, więc postanowił, że zacznie też lampy produkować. Fabryczka rozwijała się stopniowo i potrzebowała coraz większych przestrzeni – obecnie jest podzielona na dwa budynki stojące na jednym terenie. Pierwszy budynek to magazyn, w drugim jest produkcja. W oddzielnej lokalizacji pozostała tylko lakiernia.

W KANDELI powstają przede wszystkim lampy z drewna – jej wizytówką są lampy z abażurami, rozpoznawalne jako typowy produkt firmy. Ale KANDELA to także lampy ze stali: zwykłej malowanej proszkowo lub ze stali nierdzewnej. Firma odpowiada za cały proces produkcji, od projektu po wypuszczenie na rynek gotowego wyrobu. Wszystko zaczyna się od pomysłu. Na pomysł zazwyczaj wpada właściciel, który potem zwraca się do projektantów. Ci przygotowują projekt – na tym etapie jest to bardzo ogólny szkic. Na tej podstawie powstaje prototyp, wielokrotnie później modyfikowany. Metodą prób i błędów zespół dochodzi do właściwego projektu, który trafia do produkcji. Ale to jeszcze nie koniec. Bardzo ważne są opinie o gotowej lampie.

- Prosimy o nie zaprzyjaźnionych projektantów, a potem klientów w naszym sklepie. W końcu dochodzimy do punktu, w którym uznajemy, że to jest właśnie to. Wtedy wystawiamy się na targach, a w tym momencie już tylko klient weryfikuje, czy ten produkt będzie się sprzedawał, czy nie. Dowiadujemy się o tym u właścicieli sklepów, u handlowców, którzy na podstawie wyników sprzedaży wiedzą, czego oczekuje rynek.


Od samego pomysłu i prototypu lampy do tego, żeby można ją było kupić w sklepie, mija kilka miesięcy, czasami lat.

KANDELA jak dotąd opatentowała trzy wzory: Ambasador, Topaz i Baron. Ale w sprzedaży jest o wiele więcej modeli. Główny katalog obejmuje 28 kolekcji, zaś każda kolekcja to co najmniej lampa stojąca podłogowa, lampa gabinetowa, lampa nocna, kinkiet, lampy wiszące; czasami w jednej kolekcji jest kilka kinkietów i kilka lamp wiszących. W drugim katalogu znajduje się około 20 rodzin lamp. Jest jeszcze masa wzorów, które nie są skatalogowane, ponieważ powstały na życzenie klienta.

- Klient może sobie zastrzec, że jego lampa nie będzie nigdy więcej wyprodukowana. Mieliśmy takie przypadki i zawsze dotrzymywaliśmy słowa, choć odbywało się to na drodze nieformalnej, bez żadnych papierów, po prostu obowiązywała nas dżentelmeńska umowa.

W tej chwili w KANDELI pracuje około 20 osób, wkrótce zostaną przyjęte kolejne osoby do produkcji lamp, a są okresy, w których firma zatrudnia ponad 30 osób. Większość części do produkcji powstaje na miejscu. Wielkość sprzedaży reguluje zapotrzebowanie ze strony klientów. Czasem oznacza to jeden tir z towarem w ciągu miesiąca, a niekiedy trzy tiry w ciągu tygodnia. Okazuje się poza tym, że branża oświetleniowa  podlega sezonowości.

- Latem klienci mają bardzo dużo pracy w ogrodach, na zewnątrz. Jesienią dni są pochmurne, poza tym zbliżają się święta, koniec roku, i na przykład właściciele nowo wybudowanych domków albo nowych mieszkań robią wszystko, żeby przed świętami się wprowadzić. Dlatego wrzesień, październik, listopad, grudzień to jest okres, w którym sprzedajemy najwięcej lamp.


KANDELA kieruje ofertę do wszystkich: większych podmiotów, czyli hurtowni i dużych sklepów, oraz klientów indywidualnych. Nie ogranicza się przy tym do polskiego rynku.

- Dużym krokiem dla nas jeśli chodzi o wejście na rynki zagraniczne był 2010 roku czas pierwszej wystawy Lighting&Building we Frankfurcie. A kiedy poznaliśmy ofertę JEREMIE, doszliśmy do wniosku, że to mogłoby być jakąś furtką do rozwijania sprzedaży międzynarodowej. Wszystkie formalności załatwiliśmy z pomocą Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Jednak najpierw pieniądze z JEREMIE zainwestowaliśmy w maszyny, kupiliśmy upadającą firmę niemiecką produkującą lampy. Kupiliśmy też nowe maszyny we Włoszech, różnego rodzaju obrabiarki do metalu, maszynę do obróbki drutu – dzięki niej możemy z drutu wygiąć dowolną formę według życzenia klienta. Pieniądze przeznaczyliśmy również na rozbudowę samego budynku, m. in. przygotowanie części socjalnej dla pracowników: szatni, stołówki, toalet.


Większość produkcji KANDELI trafia do przysłowiowych Kowalskich: lampy, na które zawsze jest popyt, stanowią jej core business. Ale nie wyczerpują możliwości firmy.

- Klienci kupują także lampy wyszukane, tak zwane prestiżowe, które celują w wyższy segment. Na co dzień nie robimy na przykład lamp „na złoto”, ale sporadycznie pojawiają się takie zamówienia. Wtedy malujemy ją na tak zwana patynę w lakierni proszkowej. Którą zresztą także, razem z lakiernią na mokro, zakupiliśmy z kredytu JEREMIE. Dzięki temu możemy wykonać to, czego klient potrzebuje, bo gama lakierów, barwników do pomalowania metalu czy drewna jest nieograniczona.

 

Więcej sukcesów

Zapraszamy do pełnej galerii sukcesów.

  Szybki kontakt  

Zaznacz interesujący Cię produkt a następnie rozwiń listę miast, w których znajdują się placówki pośredników finansowych, u których możesz uzyskać wsparcie:

kredyt/pożyczka poręczenie
produkt kapitałowy
  wybierz województwo  
woj. łódzkie woj. zachodniopomorskie woj. pomorskie woj. mazowieckie woj. wielkopolskie
  wszystkie miasta  
wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta wszystkie miasta Bełchatów Gdańsk Końskie Koszalin Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski Poznań Płock Radom Sieradz Szczecin Warszawa Wałcz Zduńska Wola Zelów Łódź Białogard Dzierzgoń Gdańsk Goleniów Gryfice Koszalin Kołobrzeg Poznań Połczyn Zdrój Stargard Świdwin Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Bytów Chojnice Czersk Gdańsk Gdynia Karsin Kartuzy Kościerzyna Słupsk Tczew Warszawa Wejherowo Gdańsk Gdynia Piaseczno Piotrków Trybunalski Pruszków Płock Radom Sochaczew Warszawa Łódź Gdańsk Gostyń Konin Leszno Nowa Ruda Nowy Tomyśl Ostrów Wielkopolski Ostrzeszów Piła Poznań Sieradz Śrem Szczecin Warszawa Wałbrzych Wrocław Łódź Pajęczno Piotrków Trybunalski Radomsko Tuszyn Wieluń Łódź
  wyszukaj  

Województwo należy wybrać zgodnie z miejscem realizacji działalności gospodarczej.